Automatinis vertėjas:
Vaida Juselytė
Informacinių paslaugų grupė
2019 vasario 18 d.

Charizmatiškasis Vilniaus universiteto profesorius, LRT laidų vedėjas, Nacionalinės ekspedicijos vadovas Alfredas Bumblauskas vasario 15 d. Marijampolės Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje gausiai susirinkusiai auditorijai priminė apie tris Lietuvos valstybingumui svarbias datas – Liepos 6-ąją, Vasario 16-ąją ir Kovo 11-ąją.

Renginio metu profesorius chronologine tvarka aiškino kiekvienos šventės išskirtinumą, pristatė istorinius įvykius nulėmusius Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę. Žinoma, Alfredo Bumblausko gerbėjai ar bet kuris LRT laidų žiūrovas žino, jog šis istorikas nevyniodamas žodžių į vatą moka išreikšti kritišką požiūrį į kai kuriuos šiandieninius visuomenės sąmoningumo veikimo aspektus: „Liepos 6-ąją žmonės kabina ant langų, namų fasadų ar netgi ant tiltų Lietuvos trispalvę. Kai taip nutinka, norisi žmogui pasakyti, – Sėsk! Iš istorijos tau rašau 2!  Kada atsirado trispalvė? Čia gi Vasario 16-osios vėliava! Švenčiant Mindaugo karūnavimo dieną jūs darote didelę klaidą kabindami ant langų mūsų trispalvę!“.

Renginys neapsiėjo be šmaikščių posakių, žiūrovų įsitraukimo į diskusiją. Pirmoje eilėje sėdintis šeštokas nuolatos nenustigo vietoje, norėdamas diskutuoti su profesoriumi, iš juoko ne kartą kvatojo šalia jo sėdintis berniukas iš aštuntos klasės, o minioje įsitaisę paaugliai ir jauni kareiviai daugelį profesoriaus įžvalgų pasitiko didelėmis akimis ir iš susidomėjimo linksinčiomis galvomis, tad galime paneigti stereotipą, jog istorija domisi tik vyresnioji visuomenės dalis!

Viso renginio nereferuosime, tačiau netilpusiems į salę ar negalėjusiems dalyvauti renginyje galime perfrazuoti profesoriaus žodžius ir atsakyti į renginio pavadinime iškeltus klausimus: visos šventės yra vienodai svarbios, jos skiriasi tik savo aktualumu šiandieninėje visuomenėje. Šių trijų švenčių grandinę galima išdėlioti štai taip: be Vasario 16-osios nebūtų Kovo 11-osios, be Kovo 11-osios nežinotume apie Liepos 6-ąją, be Liepos 6-osios neaišku ar būtų išsilaikiusi lietuviškoji tapatybė. Tad kaip matome visos šios datos sudaro vieną grandinę, jeigu vienos iš jų nebūtų, lietuvių likimas tikriausiai būtų atitekęs į kitos tautos rankas. Visgi Alfredas Bumblauskas aiškiai pabrėžė, jog pasaulio istorijoje labiausiai išsiskyrėme su Kovo 11-osios laimėjimu.

Džiugu, kad biblioteka sulaukė šio svečio, o dar smagiau, jog profesorius išvykdamas negailėjo gražių žodžių ir apie mūsų miestą, ir apie taurią bei reikšmingą mūsų krašto istoriją. 

Nuotraukų galerija:
Kategorijos:
Dalintis:
Share on facebook
Share on twitter
Share on email