Vaida Juselytė
Informacinių paslaugų grupė
2019 kovo 14 d.

Kovo 8 d. bibliotekos Mažojoje salėje, susirinkus daugiau kaip pusšimčiui žmonių, buvo pristatytas beveik 3 metus kurtas interaktyvus dokumentinis filmas.

„Marijampolės istorijos pėdsakais“ – interaktyvus dokumentinis filmas, susidedantis iš penkių dalių: Švietimas Marijampolėje, respondentai: Judita Zubavičienė, Joana Žiemienė, Juozas Juselis; Verslininkystės raida,respondentai: Rimvydas Urbonavičius ir Tomas Kukauskas; Karinis miestelis, respondentai: Juozas Slaboda ir Joana Žiemienė; Kvietiškio dvaras, respondentė – Vida Mickuvienė; Marijampolės sporto ištakos, respondentai: Gintautas Žibūta, Kęstutis Bagdonavičius. Šios penkios dalys – trumpametražiai dokumentiniai filmai, kurių visuma sudaro vieną filmą, paremtą marijampoliečių prisiminimais ir profesionalių istorikų pasakojimais. Filme siekiant iliustruoti pasakojamus naudojamos fotografijos, kartografijos, dokumentai, vaizdo įrašai.

Pačioje renginio pradžioje bibliotekos darbuotoja, šio filmo iniciatorė ir kūrėja Vaida Juselytė iškėlė klausimą – kodėl apskritai reikėjo šio filmo?: „Vos baigusi istorijos studijas pradėjau savanoriauti šioje bibliotekoje. Iš Loretos Skinkienės gavusi pirmąją užduotį suvokiau, kad apie Marijampolės praeitį nieko nežinau, turiu tik abstrakčius rėmus. Mano žinių bagažas buvo tikrai be galo menkas. Norėdama pradėti darbą privalėjau susipažinti bent jau su istorijos pagrindais, pamatinėmis žiniomis, kurios būtų atspirties taškas tolesnėje mano darbo eigoje. Tuomet aš suvokiau, kad jaunas žmogus, dar tik pradedantis domėtis Marijampolės praeitimi turi skaityti sunkią istorinę literatūrą, turi susirankioti išblaškytą informaciją, iš visos gausos ją išsifiltruoti ir tik tada gali susivokti bendrame Marijampolės istorijos kontekste. Mes neturėjome paprasto, aiškaus, lengvai suvokiamo informacijos šaltinio. Tad man, Loretai Skinkienei ir Informacijos skyriaus tuometiniam vedėjui Vaidui Baranauskui kilo idėja kurti filmą. Kelias nebuvo lengvas. Nei vienas iš mūsų nėra filmų kūrėjas, scenaristas ar režisierius. Viską mokėmės ir darėme visiškoje žinių dykynėje. Dar dabar prisimenu savo pirmuosius planus ant didžiausių lapų, braižėmės, filtravome aktualiausias temas, dėliojomės planą, kuris eigoje keitėsi mažiausiai 5 kartus. Tačiau kaip matote šiandien stoviu čia, vadinasi tasai ilgas nueitas kelias pasiekė finišo tiesiąją“. 

Filmo pristatyme dalyvavo kone 60 žmonių, pilnutėlėje bibliotekos Mažojoje salėje netruko plojimų, juoko, gerų emocijų, kartais net šnabždesių ir diskusijų: Vaidos Juselytės pasakojimas karts nuo karto priversdavo nusišypsoti net ir didžiausius rimtuolius, kiekviena pasibaigusi filmo serija buvo pasitikta plojimais, o pristatymo pabaigoje tarp Marijampolės istorijos žinovų užvirusi diskusija tapo puikiu akcentu ir geru ženklu toliau dirbti ir stengtis, nenuleisti rankų tyrinėjant Marijampolės praeitį. Kadangi, kiaip pati renginio kaltininkė sakė: „Jeigu istorikai turi dirvos diskusijoms ir ginčams – geras ženklas, vadinasi kiekvienas iš mūsų turime ką tyrinėti, kur stengtis ir tobulėti, gi istoriko pagrindinė pragyvenimo duona yra nežinojimas, ieškojimas atsakymų į klausimus“.

Filmo kūrybinė komanda: scenarijaus autorė ir režisierė Vaida Juselytė, operatorius Vaidas Baranauskas, montažo režisierius Tomas Bujauskas, kompiuterinė grafika Augustina Miknevičiūtė ir Laurynas Bendorius, garso operatoriusVilius Krivickas. Taip pat dėkojame nuolatinei konsultantei kraštotyros klausimai Loretais Skinkienei, bibliotekos Lankytojų aptarnavimo centro l. e. p. vedėjai Jūratei Pajaujienei už iniciatyvas, pagalbą ir nuolatinį palaikymą, informacinių sistemų inžinieriui Povilui Mikulioniui už pagalbą kuriant filmo interaktyvumą, bibliotekos savanorei Eglei Belevičiūtei-Bendoraitienei už grafinį dizainą.

Filmą galite pamatyti atvykus į bibliotekos Medijų erdvę arba internetiniame kraštotyros portale noriuzinoti.lt (Mvideo skiltyje).

Netrukus „Marijampolės istorijos pėdsakais“ kompaktinę plokštelę galėsite pasiskolinti iš bibliotekos į namus arba rasti www.youtube.com svetainėje.

Norėdami pamatyti „Marijampolės istorijos pėdsakais“ spauskite čia.

Nuotraukų galerija:
Kategorijos:
Dalintis:
Share on facebook
Share on twitter
Share on email