Raimonda Apuokienė
Vyresnioji bibliotekininkė
2020 balandžio 15 d.

„Užuot matę tik vieną pasaulį – savąjį – meno dėka jį regime įvairių formų, tad kiek yra originalių menininkų, tiek pasaulių mums ir atsiveria…“ – Marcel Proust, „Prarasto laiko beieškant“.

SALVADORAS DALI (1904 – 1989) – vienas iš žymiausių siurrealistų ir garsiausių XX a. asmenybių. „Slaptas Salvadoro Dali gyvenimas“ – tai paminklas, kurį menininkas pastatė pats sau. Ši knyga, manau, ypatinga, kaip ir jos autorius. Šiuo ypatingumu, tokiu, kokį aš suvokiu ir pažinau, noriu pasidalinti ir su jumis, bibliotekos bičiuliai.

Mintis aprašyti Salvadorą Dali kilo tuomet, kai ištuštėjusioje bibliotekoje tvarkiau knygas ir priėjau Meno skyriaus knygas, albumus. Nejučia ilgėliau stabtelėjau prie lentynų, šis skyrius – tai vieta, kur susitinka viso pasaulio menas. Prieš akis išvydau keletą Salvadoro Dali knygų, o pavarčiusi ir pati įsisukau į meno ir kūrybos sūkurį, prisiminiau ir tą vietą, ir tą akimirką…

Kai prieš pusę metų viešėjau Berlyne, Vokietijoje ir bičiulė pasiūlė aplankyti Meno muziejų, Potsdamo aikštėje, kuriame eksponuojama Salvadoro Dali darbų paroda, net suabejojau. Apie šį ispanų menininką buvau ne pačios geriausios nuomonės, man jis atrodė labai keistas, negalėjau jo suprasti. Tą rytą muziejus buvo beveik tuščias. Salvadoro Dali darbus aš mačiau pirmą kartą, prie jų galėjau prieiti visai arti, o paskui atsitraukiant apžvelgti bendrą vaizdą. Pro paveikslus ėjau neskubėdama, perskaitydama viską, kas parašyta, o taip pat iki galo išklausydama audio gido pasakojimo. Stebėjau, mokiausi, pažinau… Modernioje muziejaus parodų galerijoje, dviejuose aukštuose demonstruojama apie 450 mažiau žinomų, autoriaus eskizų ir skulptūros darbų. Labai didelę įtaką jo kūrybai turėjo Katalonijos gamta, tai atsispindi jo paveiksluose.

Gala Dali – svajonių moteris, jo kūrybai suteikė erotiškumo, švelnumo, todėl menininko darbuose daug nuogų moters figūrų. Vienoje parodų salėje ilgai žiūrėjau, bene garsiausio Salvadoro Dali dizaino kūrinį: siurrealistinių lūpų sofą, kuri pateko į dizaino istoriją kaip ikona. Valandėlei prisėdau kino salėje ir pažiūrėjau filmą apie menininko gyvenimo ir kūrybos kelią.
Salvadoras Dali šlovės spinduliuose ir pripažinime maudėsi ne iš karto, o jo kitoniškumas buvo sunkiai suprantamas aplinkiniams.

Įdomu, kaip jis susipažino su savo gyvenimo moterimi? Kartą pas Dali į svečius atvyko jo geras pažįstamas su žmona. Kadangi menininkas mėgo išsišokti, jis pasitiko svečią išsivoliojęs mėšle. Pamačius Galą (tuo metu ji buvo jo svečio žmona), jam suvirpėjo širdis… Ir nuo to laiko Gala iš Dali namų ir neišvažiavo…

Šiame muziejuje praleidau apie tris valandas ir mane užplūdo didelis pažinimo džiaugsmas. Išėjau pakylėta, paskendusi apmąstymuose ir dvasiškai stipresnė. Po tos kelionės retsykiais atsisegusi palto kišenę, ištraukdavau aplankyto muziejaus bilietą ir atrodydavo, kad kišenėje turiu riekę džiaugsmo. Todėl, užuot jį išmetusi, įkišdavau atgal…

Atraskime meno ir kūrybos džiaugsmą ir mes, taip kaip galime, taip kaip gebame. Seniai vartytoje namų bibliotekos knygoje, virtualioje parodoje ar video reportaže. Mokymasis ir pažinimas – vienas pagrindinių gyvenimo variklių. Na, o bibliotekos meno skyrius jūsų laukia, kai tik susitiksime.

Raimonda.

Nuotraukų galerija:
Dalintis:
Share on facebook
Share on twitter
Share on email