2020 lapkričio 10 d.

Lapkričio 9-15 dienomis rengiama kasmetinė Šiaurės šalių literatūros savaitė.

Kai mus apgaubia lapkričio sutemos, užsidegame žvakes ir skaitome drauge. Tokia yra jau trečią dešimtmetį gyvuojančios Šiaurės šalių literatūros savaitės idėja.

Į Šiaurės šalių literatūros savaitės garsinius skaitymus kasmet susirenka daugiau kaip 200 tūkstančiai žmonių. Daugiau kaip 2000 mokyklų, bibliotekų, kitų kultūros ir švietimo organizacijų visame Šiaurės ir Baltijos šalių regione sutartą dieną tą pačią valandą organizuoja Šiaurės šalių autorių knygų skaitymus. Kasmet vis daugiau dalyvių jungiasi ir iš Lietuvos – nuo pat pačių mažiausių klausytojų vaikų darželiuose iki senjorų skaitytojų klubų viešosiose bibliotekose. Skaitymams tradiciškai pasiūlomos trys knygos – vaikams, paaugliams/jaunimui ir suaugusiems.

Šių metų Šiaurės šalių literatūros savaitės tema – Šiaurės šalys ir pasaulis.

Šiaurės šalių literatūros savaitė kviečia visus – vaikus, jaunimą ir suaugusiuosius – pamąstyti apie tai, ką reiškia būti pasaulio piliečiu, ir rasti pasaulyje savo vietą. Šiaurės šalių gyventojai nuo seno yra patyrę keliautojai ir naujų kraštų atradėjai. Šiaurės šalių gyventojų pėdsakų aptinkame daugybėje pasaulio vietų, pradedant istoriniais radiniais, siekiančiais senuosius vikingų laikus, ir vėlesniais kultūriniais pėdsakais.

Planetoje mūsų yra arti aštuonių milijardų. Savo pasaulį mes kuriame visi kartu. Mes galime laisvai keliauti po pasaulį, išvykti iš savų namų, savos aplinkos į nepažįstamus ir svetimus kraštus. Kelionių būna artimų ir tolimų, trumpų ir nesibaigiančių. Pasaulis gali mums atrodyti neaprėpiamas, bet gali būti ir visai nedidelis. Tačiau viena mes žinome tvirtai – visi tie aštuoni milijardai žmonių gyvena ir kuria kiekvienas savo unikalų pasaulį, mes visi tęsiame kiekvienas savo unikalią istoriją.

Matyti pasaulį per literatūrą

Skaitymas suteikia mums fantastišką galimybę keliauti ir patirti pasaulį. Knygose žavimės nepažintomis vietomis, atpažįstame lankytas vietas, pastebime skirtumus ir panašumus su mūsų pačių kultūra ir kasdiena. Per literatūrą, pasitelkdami vaizduotę, galime tūkstančius kilometrų nukeliauti neiškeldami kojos iš namų. Leidžiamės į kelionę kartu su rašytoju – matome ir girdime, jaučiame kvapus, tyrinėjame ir mokomės. O pakeliui dažnai smagiai nusikvatojame ar nubraukiame ašarą.

Pasaulis šių metų skaitymuose

Šių metų skaitymams siūlomos knygos tiesiog pulsuoja gyvybe, jos kelia didžiuosius klausimus apie gyvenimą ir mirtį, apie privilegijas, teises ir atsakomybę. Žmogus jose kaip visumos dalis, su visomis savo žmogiškosiomis savybėmis, kurios būna vienija, bet neretai ir išskiria.

Visos šių metų knygos apdovanotos Šiaurės Tarybos literatūros premijomis. Tikimės, kad šios knygos sudomins skaitytojus ir gal net paskatins papildyti skaitymus įvairiomis kitomis veiklomis.

Šiaurės šalių literatūros savaitę organizuoja asociacijų Norden sąjunga (Foreningen Norden Forbund), finansuoja – Šiaurės ministrų taryba.

Daugiau informacijos apie projektą: www.nordisklitteratur.org

Dalintis:
Share on facebook
Share on twitter
Share on email