Jūratė Pajaujienė
Vedėja
2021 birželio 22 d.

Kviečiame į susitikimą su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės instituto direktoriumi, Vytatuto Didžiojo universiteto Istorijos katedros docentu, humanitarinių mokslų daktaru Rūsčiu Kamuntavičiumi, kurio paskaitos metu apžvelgsime Mindaugo karūnavimo dieną raizgančias interpretacijas, įdomius, kai kuriuos pažįstamus, o kai kuriuos negirdėtus faktus ir teorijas. 

Liepos 6-ąją minime pirmojo ir vienintelio Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną. 1253 m. Kulmo vyskupas Henrikas karaliaus karūnomis vainikavo Lietuvos kunigaikštį Mindaugą ir jo žmoną Mortą. Mindaugo krikštas (1251 m.) ir karūnacijos ceremonija (1253 m.) leido jaunai Lietuvos valstybei tapti to meto lotyniškosios viduramžių Europos politinės sistemos dalimi ir įteisino Lietuvos karaliaus Mindaugo, kaip suverenaus Europos monarcho, valdžią. Nors katalikiška Lietuvos karalystė gyvavo vos 10 metų, svarbiausias karaliaus Mindaugo karinės, politinės ir diplomatinės veiklos laimėjimas – suvienyta Lietuvos valstybė – išliko, nepaisant istorinių iššūkių.

Ši valstybinė šventė – svarbi kiekvienam puoselėjančiam savo šalies istoriją – karaliaus Mindaugo laikai mena šimtametes Lietuvos valstybingumo tradicijas. Ši diena telkia kurti ir savas tradicijas – kiekvienais metais liepos 6-osios vakarą giedoti šalies himną visame pasaulyje ir kt.

Visgi karaliaus Mindaugo gyvenimas, jo valdymas, o ir pats karūnavimas apipintas įvairiomis legendomis, teorijomis ir interpretacijomis. Liepos 6 d., kaip karūnavimo data, nepažymėta jokiame istoriniame šaltinyje, dar gi, nėra aišku, kur Mindaugas buvo karūnuotas. Pats Mindaugas – ne mažiau paslaptingas, įvairiais laikotarpiais vertintas kontraversiškai, kai kada pristatomas kaip puikių strateginių ir diplomatinių įgūdžių asmenybė, o kai kada – kaip žiaurus ir atkaklus, bet kokia kaina siekiantis savo tikslo karžygys.  

Renginys finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos, įgyvendinant projektą „Integruok save“.

Prašome renginio metu laikytis Covid-19 prevencijos taisyklių, dezinfekuoti rankas, dėvėti apsauginę veido kaukę, laikytis saugaus atstumo.

Dalintis:
Share on facebook
Share on twitter
Share on email