Gerda Matusevičienė
2024 liepos 4 d.

Sezonas keičią sezoną. Greitas metų tempas įsuka į darbų sūkurį. Kasdieną pradžiugina naujas rūbas, dar vienas žaislas vaikui, saldainiai, įvynioti į ryškiaspalvius popierėlius. Skubame gyventi ir kartais net nepastebime, kaip medžiai pasipuošia lapais, nosis kutena pievų kvapas, o greta namų čiurlena upelis…

Bibliotekų paskirtis jau ne vienus metus išlieka ne tik knygos, literatūra ar skaitymas. Čia savo vietą atrado švietimas ir įvairios edukacijų formos, o bibliotekų kampus užpildo jaukus šurmulys. Vienur – rankdarbiai, kūrybinės dirbtuvės, kitur – muzika, mažųjų juokas. Marijampolės Petro Kriaučiūno viešoji biblioteka (toliau – Biblioteka) ne išimtis. Nuolatos stebėdami kintančius lankytojų poreikius, prisitaikome prie jų lūkesčių ir siūlome tai, kas jiems naudinga ar aktualu, o taip pat ir skatina leisti laiką bibliotekoje bei domėtis skaitymu kaip prasmingu laisvalaikio praleidimo būdu. Bibliotekos Vaikų ir jaunimo edukacijos centro (toliau – Centras) siekis – stiprinti vaikų ir jaunimo saviraišką, formuoti skaitymo nuo mažų dienų ir dalyvavimo kultūroje įpročius šeimoje, pasiūlant jiems aktualias veiklas bibliotekoje ir už jos ribų.

Prieš penketą metų Centre gimė idėja su lankytojais kalbėtis aplinkosauginėmis temomis. Pirmieji žingsniai prasidėjo nuo frazės „Mama, radau šiukšlę“. O ką su šiukšle daryti? Palikti ar pakelti? Pamažu brandinta idėja išaugo į ilgamečius projektus, finansuojamus Marijampolės savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšomis. Kertinis aplinkosauginių projektų tikslas – pasitelkti edukacijas, paskaitas ir diskusijas, supažindinančias vaikus ir jaunimą su gamtosauginėmis problemomis, atliekų ir vartojimo kultūra. Kiekvienais metais rengiant šiuos projektus ieškoma aktualios bei vyraujančios temos. Pirmieji metai projekte „Radau šiukšlę“ buvo skirti besaikiam vartojimui, atliekoms ir akis badančioms šiukšlėms. Toliau sekė projektas „Elektra iš gamtos“ ir dėmesys atsinaujinantiems energijos šaltiniams, pandemijos metu gimęs gamtai ir jos kuriamiems raštams skirtas projektas „Gamtos raštai“, projektas „Žalias kampas“, akcentavęs industriją bei projektas „EKO pavasaris“, atskleidęs bundančios gamtos subtilumą ir pavasario atneštus pokyčius joje.

Ypatingo dėmesio sulaukia kūrybinių darbų ir fotografijų konkursai. Konkursais skatinama ieškoti žmogaus veiklos ir gamtos sintezės, o juose dalyvauja visi norintys – vaikai, jaunimas, suaugusieji. Kartais fotografijose ar kūrybiniuose darbuose užfiksuoti nemaloniai akis glostantys ryškūs žmogaus veiklos padariniai gamtoje priverčia stabtelti ir susimąstyti. Centro lankytojai tarp fotografijų visų pirma atranda gamtą, tačiau, įdėmiai pasižvalgę, pastebi ir žmogaus indėlį į gamtovaizdžio niokojimą ne vietoje paliktomis atliekomis, ar atvirkščiai – žmogaus indėlį siekiant išsaugoti gamtą. Kalbėti aplinkosauginėmis temomis nėra lengva, tačiau pastebėta, jog vaizdai dažnai iškalbingesni, todėl nestebina ir dalyvių aktyvumas.

Diskusijos, susitikimai, edukacijos ir kūrybinės dirbtuvės – puikios priemonės, leidžiančios prisiliesti prie aktualių ir dažną vengiančių kalbėti, temų. Per penkis aplinkosauginių projektų vykdymo metus organizuotos diskusijos ir susitikimai su savo srities žinovais leido pažvelgti į aplinkosaugines problemas kiek giliau, plėtoti gamtai daromos žalos temą ir kiekvienam pačiam atsakyti į klausimus „ką galiu daryti kitaip?“, „kuo galiu prisidėti, kad gamta būtų išsaugota ateities kartoms?“, „kokio ateities pasaulio nori?“. Edukacijos ir kūrybinės dirbtuvės, ypač šiuolaikiniam miesto žmogui, suteikė galimybę parodyti gamtą iš arti, skatinti mažiau vartoti, atsakingai elgtis su atliekomis ir siekti tvaraus santykio su aplinka. Juk ne daiktai, o buvimas drauge sušildo?

Naujosios technologijos mūsų kasdienybėje paspartino gyvenimo temą, įtraukė į neaprėpiamą skaitmeninį pasaulį ir socialinių tinklų skatinamą daiktų vartojimo bangą. Bibliotekos švietėjiška paskirtis leidžia kalbėti apie problemas, egzistuojančias už technologijų ribų, skatina pakelti akis, matyti gamtą, jos grožį ir būtinybę ją saugoti. Tikėtina, jog nuo mažumės ugdomi vaikai užaugs sąmoningomis, gamtą, aplinką ir greta esantį puoselėjančiomis asmenybėmis. Aplinkosauginiai projektai bibliotekose – puiki priemonė tampant to dalimi. Tad pradėkime nuo savęs, tikėkime gamta ir skleiskime aplinkosaugines idėjas!

Nuotraukų galerija:
Kategorijos:
Dalintis:
Share on facebook
Share on twitter
Share on email