Marijampolės Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje kiekvienų metų paskutinį lapkričio šeštadienį vyksta tradicinis festivalis, atliepiantis į tam tikras visuomenei aktualias ir šiuolaikinio pasaulio ritmą diktuojančias temas: mokslą ir išradimus, istoriją ir kultūrinę įvairovę, tradicinio ir modernaus meno rūšis. Šių metų lapkričio 30 d. bibliotekos festivalis sužibo nauju pavadinimu – „Elektroninės GELMĖS“, o jo metu buvo siekiama kultūrą bei meną reprezentuoti kaip „maistą sielai“, akcentuoti kūrybos įvairovę.
Festivalį finansavo Marijampolės savivaldybė, o renginio dieną bibliotekoje lankėsi ir sveikinimo žodžius tarė Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda. Festivalio idėją ir tikslą pristatė bibliotekos direktorė Daiva Kirtiklienė.
Festivalio veiklos buvo pritaikytos įvairaus amžiaus lankytojams, suteikiant galimybę patirti naujas kultūrines formas ir patiems prisidėti prie kūrybinio proceso. Susidomėjimo sulaukė kūrybiniai užsiėmimai: cianotipijos dirbtuvės, kurių metu dalyviai išbandė senovinį fotografijos būdą, panaudodami mėlynos spalvos atspaudus. Taip pat didelio populiarumo sulaukė drobinių maišelių dekoravimo užsiėmimai, kurie leido dalyviams sukurti unikalius aksesuarus, įkvėptus jų pačių vaizduotės. Marijampoliečius menininkus ir kūrėjus, įvairias organizacijas ir kitus, užsiimančius rankdarbiais kvietė „Kūrybos mugė“, kurios metu dalyviai bendravo tarpusavyje bei pristatė savo kūrybos gaminius festivalio lankytojams.
Bibliotekos Multicentre buvo pristatyta paroda „Kiti miesto kampai“. Ši jungtinė paroda skirta paminėti Marijampolės vardo sugrąžinimo 35-mečiui, vietiniams menininkams pagerbiant savo kūriniais „kitus miesto kampus“, kurie nėra lankytini, bet sudaro vietinio gyventojo kasdienybę. Parodos koncepcija susidomėjo ir į kvietimą dalyvauti parodoje atsiliepė būrys meniškų ir kūrybingų jaunų žmonių, todėl visi parodos eksponatai bei jų kūrimo technika – originalūs ir unikalūs, atskleidžiantys kiekvieno autoriaus subjektyvumą mūsų miesto kontekste. Paroda bus eksponuojama iki pat mėnesio pabaigos.
Dar pernai metais bibliotekos terasoje įkurdinta „Metalo sodų“ instaliacija festivalio dieną atgijo. Ramų ir jaukų šeštadienio vakarą instaliacijos lankytojus pasitiko mitinė audiovizualinė pasaka – spindintis mūsų senąsias etnografines tradicijas menantis sodas suskambo pritaikytu garso takeliu su įskaitytais lietuvių mitologiniais tekstais ir ištraukomis.
Visą dieną viena bibliotekos salių buvo virtusi „Nepatogaus kino“ seansų meka. Peržiūrų dalyviai rinkosi iš įvairių socialines temas, tokias kaip socialinių tinklų burbulai, klimato kaita, propaganda, gamtos tarša ir kt., nagrinėjančių filmų repertuaro ar tiesiog užsukdavo prasmingai praleisti laiką tarp didžiųjų festivalio dienos renginių.
Festivalio metu suteikta duoklė moderniam šokiui ir muzikai. Dalyviai turėjo galimybę iš arti išvysti dar ne taip gerai pažįstamą šokio meną „Pole art“, kurio metu šokėjos atlieka judesius ir figūras aplink vertikalų stulpą. Šio renginio metu žiūrovai galėjo stebėti įspūdingus pasirodymus, kuriuose susijungia stiprybė, lankstumas ir grakštumas. Netikėtą pasirodymą papildė marijampolietės Le|Nos – modernaus šokio šokėjos.
Šeštadienio vakaras bibliotekoje buvo skirtas elektroninės muzikos entuziastams. Kvietė Dj atlikėjų tarp knygų kraštiečio Ginto Kraptavičiaus ir svečio iš sostinės Evaldo Azbukausko, gerai žinomo „Girių dvasių“ pseudonimu, pasirodymai. Visą dieną, o ypač vykstant vakarinei muzikinei daliai, pravažiuojančiųjų pro biblioteką dėmesį traukė neįprasta spalvinė bibliotekos gama tiek jos viduje, tiek išorėje ar terasoje – kiekviena bibliotekos erdvė buvo nušviesta, papuošta festivalio vizitine kortele – purpurine spalva.
Sunku būtų įvardinti pagrindinius, svarbiausius ar labiausiai susidomėjimo sulaukusius festivalio renginius, mat į kiekvieną jų rinkosi gausus būrys lankytojų, kiekvienas pasinėrė į savo pomėgių gelmes. Intriguojantis ir įtraukus buvo puikiai žinomo žurnalisto, laidų vedėjo, prodiuserio Ryčio Zemkausko pranešimas tema „Kultūra yra masinio naikinimo ginklas“, filosofiškai verčiantis susimastyti apie tai, kas kiekvienam iš mūsų yra kultūra. Festivalio atidarymo renginiu tapo Kauno kultūros centro audiovizualinės instaliacijos „Skambantys raštai“ pristatymo renginys, pavertęs bibliotekos salę gyvu meno kūriniu. Lankytojai galėjo pamatyti instaliacijos elementus: baltiškos tradicijos įkvėptus lininių juostų audimo raštus, jų vizualizacijas bei išgirsti lietuvių tautines sutartines, įtrauktas į kūrybos procesą. Ši įspūdinga instaliacija bibliotekoje bus eksponuojama iki gruodžio mėnesio pabaigos, o kasdien nuo 14.00 valandos lankytojai kviečiami ją išvysti.
Festivalis „Elektroninės gelmės“ tapo įkvepiančiu pavyzdžiu, kaip biblioteka gali virsti gyvu kūrybos, bendrystės ir kartų dialogo centru. Džiugios lankytojų emocijos, šilti atsiliepimai ir aktyvus bendruomenės įsitraukimas skatina tikėti, kad ši tradicija ne tik tęsis, bet ir taps dar labiau laukiamu įvykiu ateityje. Bibliotekos kolektyvas, savanoriai ir iniciatyvūs miesto moksleiviai jau kuria idėjas kitų metų festivaliui, siekdami, kad jis būtų dar įspūdingesnis ir įtraukiantis.