Gegužės 16 d. Baraginės bibliotekoje įvyko prasmingas susitikimas su rašytoja, istorinių romanų autore Gina Viliūne.
Renginį šiltai pradėjo Dovydas Stralkus – susirinkusiuosius pasitiko gitara atliekama nuotaikinga daina. Po muzikinio įžanginio akcento rašytoja Gina Viliūnė papasakojo apie savo kūrybos kelią: kaip, renkant medžiagą fotoalbumui „Vilniaus šventovės“, gimė debiutinis romanas „Karūna be karaliaus“. Skaitytojams šiltai priėmus šį kūrinį, buvo išleisti jo tęsiniai – „Vilniaus Madona“ ir „Anos lobis“. Vėliau autorė ėmėsi kitų temų ir parašė istorinius romanus apie XVI amžiaus Lietuvą („Magdalė, smuklės merga“) bei XIX a. laikotarpį atspindintį romaną „Imperatoriaus meilužė“.
Susitikimo metu autorė pristatė ir senojo Vilniaus detektyvų trilogiją, kurios pagrindinis herojus – Vilniaus budelio mokinys, sprendžiantis XVI amžiaus nusikaltimus. Rašytoja atskleidė, kad netrukus šią seriją papildys ketvirtoji knyga.
Renginio metu didelis dėmesys buvo skirtas naujausiam autorės romanui „Apolonija“ – tai istorija apie Zigmanto Sierakausko, 1863 m. sukilimo vado, ir jo žmonos Apolonijos gyvenimą. Rašytoja pasakojo apie šių dviejų žmonių meilę, vestuves Kėdainiuose, kuriose dalyvavo būsimojo sukilimo lyderiai, kelionę po Europą ir tragiškus sukilimo įvykius: Zigmanto suėmimą, mirties bausmę Vilniuje ir Apolonijos tremtį. Remdamasi autentiškais Apolonijos atsiminimais, rašytoja atkūrė jautrią ir įkvepiančią moters, ištikimos savo vyrui ir vertybėms, gyvenimo istoriją.
Skaitytojai turėjo galimybę pamatyti ir istorinės medžiagos: Zigmanto, Apolonijos, jų dukrelės, artimųjų nuotraukas, taip pat vaizdus iš vietovių, kurios tapo svarbios knygos herojams.
Autorė taip pat priminė apie dar vieną knygos herojų – dailininką ir sukilimo dalyvį Mykolą Elvyrą Andriolį. Jo kūriniai, sukurti romantizmo stiliumi, garsūs Lenkijoje ir Prancūzijoje, tačiau Lietuvoje – dažnai pamirštami. Renginio metu buvo parodytas vienas žymiausių jo darbų – paveikslas „Liudviko Narbuto mirtis“. Rašytoja kvietė atkreipti dėmesį į šį menininką ir jo indėlį į mūsų kultūros paveldą.
Susitikimą užbaigė Dovydo Stralkaus daina „Purpurinis vakaras“, o po renginio dalyviai dar ilgai bendravo prie arbatos puodelio, dalijosi įspūdžiais ir mintimis apie skaitytas knygas.
Ačiū rašytojai Ginai Viliūnei už prasmingus pasakojimus ir nuoširdų bendravimą, o visiems susirinkusiems – už jaukią atmosferą ir domėjimąsi istorija bei literatūra.
Taip pat nuoširdžiai dėkojame Dovydui Stralkui už muzikines akimirkas, kurios vakarui suteikė dar daugiau jaukumo ir šilumos.
Sandra Kulakovskienė
Baraginės padalinio bibliotekininkė