Alma Stočkuvienė
Vyriausioji metodininkė
2025 gegužės 29 d.

Šiuolaikiniame pasaulyje, kuriame vyrauja greiti technologiniai pokyčiai, intensyvi kultūrų kaita ir daugiakalbė aplinka, mažųjų tautų kalboms tenka nemenkas iššūkis – išlikti gyvoms, prestižinėms ir aktualioms. Šiame kontekste Marijampolės Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje organizuojamas forumas „Išsaugoti mažos tautos kalbą dideliame pasaulyje“ kviečia jaunimą kalbėtis apie lietuvių kalbos svarbą, raidą ir ateities galimybes globalizacijos amžiuje.

Šia iniciatyva siekiame ne tik padidinti lietuvių kalbos prestižą jaunimo tarpe, bet ir skatinti sąmoningą jos vartojimą, pasididžiavimą gimtąja kalba bei kalbinį aktyvumą, priminti kalbos istoriją, pagerbti asmenybes, kurios dirbo dėl jos išlikimo ir kartu žvelgti į dabartį – kokią kalbą vartojame šiandien ir kaip ją formuosime rytoj. Tai galimybė įsitraukti į gyvą ir aktualų pokalbį apie tai, kuo esame unikalūs ir kaip galime išsaugoti savo tapatybę kalboje.

Forumo programa turininga – nuo lietuvių kalbos istorijos iki dirbtinio intelekto. Forumo dalyviai išgirs įvadinį pranešimą apie lietuvių kalbos istorinį kontekstą, kurį skaitys Lietuvių kalbos instituto mokslo darbuotoja dr. Lina Rutkienė. Įtaigi ir jausminga trumpa teatralizuota kompozicija padės pasinerti į lietuvių kalbos išgyventas epochas ir kovas dėl jos išsaugojimo.  Apie naujausius lietuvių kalbos pokyčius XXI amžiuje kalbės Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos „Gimtosios kalbos“ žurnalo vyr. redaktorė, Lietuvių kalbos draugijos valdybos sekretorė Rita Urnėžiūtė. Savo žvilgsnį į kalbos dabartį ir ateitį pristatys Jaunimo reikalų tarybos narys, VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto studentas Deivydas Mickus.

Diskusijų sesijoje dalyvius pakviesime įsitraukti į gyvas ir aktualias temas: ar dirbtinis intelektas padeda ar trukdo lietuvių kalbai? kaip socialinių tinklų ir žiniasklaidos kalba veikia mūsų kalbinį sąmoningumą? koks yra šiuolaikinis kalbėtojas ir kaip jis formuoja kalbos normą?  Diskusijas moderuos Mo muziejaus edukatorė, tarptautinės vaikų ir jaunimo asociacijos IBBI narė, rašytoja Ilona Ežerinytė ir skaitmeninės rinkodaros specialistė, socialinių tinklų strategė Indrė Širkienė.

Kviečiame visus neabejingus lietuvių kalbai – ypač jaunimą – dalyvauti, išgirsti, pasidalinti ir kurti kalbinę ateitį kartu. Forumas „Išsaugoti mažos tautos kalbą dideliame pasaulyje“ Marijampolės Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje vyks birželio 9 d. 10 val.

Moksleivių klases kviečiame registruotis kontaktais +370 343 50714, info@marvb.lt. Laukiame ir suaugusiųjų, kalbai neabejingų asmenų, dalyvavimo.

Išsami programa:

10:00–10:10Sveikinimo žodis
Daiva Kirtiklienė,
Marijampolės Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos direktorė
10:10–10:40Žvilgsnis į bendrinės lietuvių kalbos istorinį kontekstą
Dr. Lina Rutkienė,
Lietuvių kalbos instituto Terminologijos centro mokslo darbuotoja. Mokslinių
tyrimų sritys: terminų daryba, dūriniai, sintaksė, statybos terminija
10:40–10:55„Teatralizuoti Petro Kriaučiūno skaitymai”
„Knygos teatras”, rež. Redita Dominaitytė
10:55–11:40Kalba XXI a.: susirūpinti ar ignoruoti?
Rita Urnėžiūtė,
Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos „Gimtosios kalbos“ žurnalo vyr. redaktorė, Lietuvių kalbos draugijos valdybos sekretorė
11:40–11:50Jaunimo žvilgsnis į lietuvių kalbos ateitį
Deivydas Mickus,
Jaunimo reikalų tarybos narys, VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto studentas
11:50–12:10Pertrauka
12:10–12:40Diskusija grupėse „Kalbos dinamika. Kaip kalbinė raiška keičiasi priklausomai nuo auditorijos?“
Ilona Ežerinytė,
tarptautinės vaikų ir jaunimo asociacijos IBBY narė, MO muziejaus edukatorė, rašytoja, pedagogė, kūrybinio rašymo mokytoja
12:10–12:40Diskusija grupėse „Dirbtinis intelektas: neišnaudotos kalbos galimybės ar kalbėtojo kūrybiškumo ir kalbinės raiškos skurdinimas?“
Indrė Širkienė,
skaitmeninės rinkodaros specialistė, socialinių tinklų strategė
12:40–13:00Forumo apibendrinimas

Projektą finansuoja Valstybinė lietuvių kalbos komisija.

vlkk
Dalintis:
Share on facebook
Share on twitter
Share on email