Leonardas da Vinčis, daugelio laikomas iškiliausiu visų laikų menininku ir net amžininkų aukštintas kaip daugybe talentų pasižymintis genijus, paliko tik saujelę baigtų paveikslų, gausybę piešinių ir įvairių mokslo sričių užrašų.
Kas gi buvo Leonardas da Vinčis? Geriausiai jis žinomas kaip tapytojas ir skulptorius. Jo architektūros ir inžinerijos sričių darbai papildo įžvalgius anatomijos ir gamtos pastebėjimus. Kūrėjo palikimui amžininkai sunkiai prilygo.
Leonardas buvo eruditas, jo interesų laukas aprėpė daugybę sričių, leidusių dirbti su įvairiausiais projektais: nuo mokslo tikslais atliekamų anatominių skrodimų iki kanalų inžinerijos, nuo miestų fortifikavimo iki portretų tapybos. Galbūt jo uoslė inžinerijai ir architektūros projektams kalta dėl to, kad per gyvenimą jis nutapė tik 28 paveikslus. Iš jų iki mūsų dienų išliko 22, apie kitus žinome iš originalų kopijų arba paties Leonardo užrašų.
Palankiai kilmingųjų vertinamas Leonardas da Vinčis didžiąją gyvenimo dalį praleido karališkuosiuose dvaruose. Žvelgiant į jo meno kūrinius, reputaciją pelnė dėl vaizduojamo grožio ir stulbinančio gebėjimo perteikti tikrovę – nuo skvarbaus Čečilijos Galerani žvilgsnio „Damoje su šermuonėliu“ iki paslapčių gaubiamos „Monos Lizos“ šypsenos. Stovėdamas priešais Leonardo da Vinčio paveikslą gali pasijusti lyg atsidūręs toje akimirkoje, kai menininkas tapė. Iš to, ką žinome apie Leonardą, nesunku suprasti, kiek ilgai jis dirbo prie kiekvieno paveikslo ir kiek laiko skyrė objektų – nuo kanalų iki tiltų ar karo mašinų – projektams. Jo meno kūriniai, projektai ir raštai turėtų būti laikomi vientisu veikalu.
Šią išsamią Rosalind Ormiston knygą „Leonardas da Vinčis. Gyvenimas ir kūryba 500 iliustracijų“ privalu perskaityti visiems, norintiems daugiau sužinoti apie Leonardą da Vinčį – tą kerinčią asmenybę – ir apžvelgti išskirtiniausius jo darbus viename dailiai ir gausiai iliustruotame rinkinyje.
Šaltinis: www.patogupirkti.lt