Ką iš tiesų veikia ambasadorius, kai nedalyvauja oficialiuose priėmimuose? Kaip organizuoja savo šalies prezidento vizitus ir kaip – menininkų desantą? Kaip pažįsta šalį, į kurią atvyko, kaip mezga ryšius ir kokiais būdais renka informaciją? Kaip ieško šeimai laikinų namų ir ką veikia laisvalaikiu?
Oficialūs atsakymai – protokoluose ir dokumentuose, o tai, kas į juos nepateko, užfiksavo talentinga buvusio Lietuvos Respublikos ambasadoriaus Ukrainoje Algirdo Kumžos plunksna.
„Į ambasadoriaus kabinetą, galima sakyti, įžengiau tiesiai iš povestuvinės kelionės Himalajų kalnuose, kur mus su Toma išbandė aukštis, pūgos ir šaltis. Per ketverius darbo metus Ukrainoje – nuo 2006-ųjų vasario iki 2009-ųjų gruodžio – negrėsė nei sniego lavinos, nei ledo plyšiai, tačiau adrenalino buvo daug: iš arti mačiau aštriausias politines turbulencijas, o ir gyvenimiškų siužetų netrūko. Ryte pravėręs kabineto duris nežinodavau, kokie netikėtumai manęs laukia tą dieną: kažkam iš tautiečių įstrigo verslas, kažkas pateko į daboklę ar liko be paso ir pinigų vienišas gatvėje. Susitikau su šimtais įdomiausių žmonių ir aplankiau vietų, kurių nemini jokie turizmo katalogai. Kiekviena diena man dovanodavo naujų intriguojančių istorijų – jas užrašiau ir sudėjau į šią knygą.
Tikiu, kad mano užrašai padės perprasti šių dienų Ukrainą.“
Algirdas Kumža – Kovo 11-osios akto signataras, ambasadorius, rašytojas. Apdovanotas dviem Ukrainos ordinais „Už nuopelnus“, dviem medaliais „Už nuopelnus Lietuvos diplomatinėje tarnyboje“, garbės ženklu „Lietuvos diplomatijos žvaigždė“. Parašė knygas: „Himalajai. Vienos ekspedicijos dienoraštis“, „Kuksando. Kelio knyga“ ir „Rasa. Po angelo sparnu“.
„Lietuvos ambasadorių Kijeve visada matydavau apsuptą talentingų žmonių: menininkų, istorikų, diplomatų. Mes diskutuodavome, kurdavome naujus projektus, o kartais Algirdas sodindavo mane prie fortepijono ir aš iki vėlumos dainuodavau mūsų jaunystės dainas. Dažnai ištrūkdavome į gražiausias Ukrainos vietas: Užkarpatę, Podolės Kamenecą, Očakovą, Lvovą. Algirdas gerai pažino mūsų šalį, jos gamtą, istoriją, tautos charakterį.“
Rašytojas Andrejus Kurkovas, tarptautinių bestselerių „Iškyla ant ledo“, „Paskutinė prezidento meilė“ ir „Šengeno istorija“ autorius
Šaltinis: www.patogupirkti.lt