Autorius: Jeff VanderMeer
Kategorija: Grožinė literatūra,Naujos knygos
Vieta: Viešoji biblioteka

„Santaka“ yra antroji amerikiečių rašytojo Jeff VanderMeer trilogijos „Pietinis pakraštys“ dalis. Pirmoji – „Susinaikinimas“ – pasakojo apie paslaptingą Sritį X, kuri traukia mokslininkus ir pražudo ten siunčiamas ekspedicijas.

Pirmoje trilogijos dalyje skaitytojai kartu su dvyliktąja ekspedicija, kurią sudarė keturios mokslininkės, išsirengė tyrinėti Srities X. Tai negyvenamas plotas, kuris apsuptas nematomo barjero, o kas jame dedasi lyg šiol neaišku. Visi ten keliavę mokslininkai negali paaiškinti savo patirties bei atradimų. Ekspedicijos nariai arba nusižudydavo, arba išžudydavo vienas kitą, arba visi susirgdavo vėžiu, arba grįždavo tik žmogaus kiautas be atsiminimų ir emocijų. Kiekvienas žygis baigdavosi vis kitaip. Į paskutinę misiją pasiųstos moterys taip pat patiria siaubingus išgyvenimus, o klausimų vis dar daugiau nei atsakymų.

Antroje trilogijos dalyje „Santaka“ skaitytojai ir vėl sugrįš į paslaptingąją Sritį X, kuri egzistuoja jau trisdešimt metų. „Pietinis pakraštys“ – ypač slapta vyriausybės agentūra, kurios vienintelė užduotis tyrinėti nepaaiškinamus reiškinius pamažu didėjančioje mįslingoje žemėje. Per trisdešimt metų taip ir nepavyko paaiškinti nei Srities X kilmės, nei to, kas ten vyksta. Po dvyliktos ekspedicijos sukeltų neramumų, agentūrai vadovauti atvyksta naujas vadovas slapyvardžiu Kontrolė. Tai, ką jis išsiaiškina apklausdamas buvusius darbuotojus ir išlikusius ekspedicijų narius, sukelia siaubą. Sritis X yra dar baugesnė nei manyta anksčiau.

„Santaka“ – mokslinės fantastikos kūrinys, kuriame daug aliuzijų į šiuolaikinio pasaulio problemas, žmogaus ryšį su gamta, globalinio atšilimo temas. Taip pat „Santaka“ yra siaubo romanas – lėtai vystomas siužetas klampus, nuolat didėja įtampa ir vyrauja itin baugi atmosfera.

Amerikiečių rašytojas, redaktorius ir literatūros kritikas Jeff VanderMeer gimė 1968-tais metais. Autorius išgarsėjo parašęs „Pietinio pakraščio“ trilogiją. Pirmoji dalis „Sunaikinimas“ pelnė „Nebula“ ir „Shirley Jackson Awards“ apdovanojimą, o pagal ją 2014-tais metais buvo pastatytas filmas.

Jeff VanderMeer įvardijamas, kaip vienas įspūdingiausių mokslinės fantastikos šiandienos rašytojų pasaulyje. Žurnalas „The New Yorker“ pavadino autorių keistos fantastikos karaliumi. Autoriaus kūrybą gana sunku priskirti konkrečiam žanrui. Tai ir mokslinė fantastika, ir postmodernizmas, ekofikcija, keistoji literatūra ir postapokaliptiniai romanai. Rašytojo stilius dažnai lyginamas su Jorge Luis Borges, Franz Kafka ir Henry David Thoreau.

Iš anglų kalbos vertė Aušra Stanaitytė-Karsokienė

Šaltinis: www.patogupirkti.lt

Dalintis:
Share on facebook
Share on twitter
Share on email