Informacijos išteklių ir vadybos skyrius
2023 birželio 22 d.

Birželio 20 d. Baraginės bendruomenės namų salėje vyko susitikimas su kraštotyrininku Arūnu Kapsevičiumi. Renginio metu pristatytas Baraginės kaimo vietovardžio atsiradimas, renginio dalyviai susipažino su Baraginės kaimo istorija ir raida. Įtaigaus humoro ir vertingų įžvalgų kupinas pasakojimas vaizdžiai nutapė ryškų kaimo raidos paveikslą nuo pat akmens amžiaus iki šių dienų.

Arūnas Kapsevičius kalbėjo apie demografinius pokyčius, kurie formavo Baraginės kaimą, atskleidė augimo, plėtros laikotarpius ir iššūkius, lėmusius gyventojų skaičiaus svyravimus. Renginio dalyviai sužinojo, kad netoli prienų rajono yra kitas Baraginės kaimas, išgirdo demografinių pokyčių palyginimus tarp šių vienodą pavadinimą turinčių vietovių. Arūnas Kapsevičius juokavo, kad galbūt šie kaimai ateityje galėtų sudaryti draugystės sutartį ir bendradarbiauti.

Pristatyme nevengta paminėti ir kaime patirtų sunkumų. Kraštotyrininkas išsamiai papasakojo apie įvairias Baraginės žmones kamavusias ligas, epidemijas ir didžiulį, miškuose kilusį gaisrą, kadaise beveik visiškai sunaikinusį Baraginės kaimą. Šis praeities tyrinėjimas išryškino sveikatos priežiūros ir miškų saugumo užtikrinimo svarbą.

Arūnas Kapsevičius papasakojo ir parodė kaip anuomet kaimo žmonės rengėsi, dirbo ir augino savo vaikus. Šie žvilgsniai į praeitį leido mums įvertinti Baraginės kaimo gyventojų papročių, tradicijų ir jiems brangių vertybių subtilybes.

Vienas svarbiausių renginio akcentų – kraštotyrininko pristatyti, daugiau nei 200 metų senumo žemėlapiai, juose pavaizduotas Baraginės kaimas ir atrasti rašytiniai šaltiniai, kuriuose 1775 metais pirmą kartą minima Baraginė (anksčiau manyta, jog Baraginė pirmą kartą paminėta 1782 metais).

Susitikimas su gerbiamu kraštotyrininku Arūnu Kapsevičiumi ne tik suteikė galimybę daugiau sužinoti apie Baraginės kaimo istoriją, bet ir paskatino kolektyvinį apmąstymą apie kultūros paveldo išsaugojimo ir supratimo svarbą. Renginys priminė, kad istorija yra ne tik datų ir faktų rinkinys – tai gyvas, kvėpuojantis pasakojimas, formuojantis mūsų dabartį ir ateitį.

Renginys „Baraginės kaimo atsiradimas ir raida“ surengtas įgyvendinant Marijampolės savivaldybės finansuojamą projektą „Baraginė laiko tėkmėje“, projektas skirtas Baraginei – mažajai Lietuvos kultūros sostinei.

Ačiū visiems dalyvavusiems.

Nuotraukų galerija:
Dalintis:
Share on facebook
Share on twitter
Share on email