Valavičių biblioteka
2023 spalio 2 d.

Rugsėjo 29 d. Valavičių bibliotekoje vyko susitikimas su psichologe Joleta Norkiene. Susitikimo tema – jausmai. Lektorė kalbėjo apie jausmų įtaką žmogaus gyvenimo kokybei ir psichinei sveikatai, aptarė jausmų atpažinimą, įsisąmoninimą bei gebėjimą juos normalizuoti. Buvo paliesti ir nerimo spektro sutrikimai: kaip juos įveikti ir sau padėti.  

Psichologė daug dėmesio skyrė baziniams jausmams – baimei, pykčiui, liūdesiui, pasibjaurėjimui, jauduliui, džiaugsmui, kuriuos jaučia kiekvienas žmogus. Lektorė teigė, kad visi, net ir negatyvūs jausmai yra geri, nes viskas priklauso nuo konkrečios situacijos, o žmonės dažnai vertina ne pačius jausmus, o iš jų kylančius veiksmus. Labai svarbus ir jausmų intensyvumas. Intensyviausius jausmus išgyvena sergantys mirtinomis ligomis, likę vieniši, galvojantys apie savižudybę žmonės.

Kaip teigė lektorė, visi skirtingai reaguojame į gyvenimo krizes, sunkumus, problemas. Ji pabrėžė, kad  psichologinė krizė yra natūrali gyvenimo dalis, galinti ištikti kiekvieną iš mūsų. Svarbu užklupusių krizę išgyventi, nenustumti jos į šalį, nes neišgyventi jausmai niekur nedingsta, jie priverčia mūsų organizmą sirgti. Jausmai yra tam, kad juos išjaustumėm ir paleistumėm… Į jausmus reikia atliepti, o dalinimasis jais sumažina psichologinę įtampą. Žmonės dažnai imasi veiksmų, kurie nepadeda jaustis geriau, todėl svarbu suprasti, įvardyti jausmą, o tada tampa lengviau ieškoti priežasčių ir išeičių iš susidariusios situacijos.

Įveikti stiprias neigiamas emocijas žmogus gali padėti ir pats sau: užsiimti mėgstama veikla, kurti gerus tarpusavio santykius, kurie mus psichologiškai stiprina. O mokytis tarpusavio santykių reikia visą gyvenimą. Mes negalima pakeisti to kas buvo, bet galime bandyti pakeisti esamą situaciją ir žiūrėti į priekį.

Susitikimas su psichologe Joleta Norkiene surengtas įgyvendinant Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos finansuojamą projektą „Gyventi sveikai – gyventi laimingai 2“.

Violeta Ruseckienė

Skyriaus vedėja

Nuotraukos Rimutės Spūdienės

Nuotraukų galerija:
Dalintis:
Share on facebook
Share on twitter
Share on email