Monika Pileckaitė
Vyriausioji bibliotekininkė
2023 lapkričio 24 d.

Lapkričio 13 d. Draugystės bibliotekoje pradėjome švęsti jau trečią dešimtmetį vykdomą kultūros projektą — Šiaurės šalių literatūros savaitę, kuriuo siekiama puoselėti garsinio skaitymo ir šiaurietišką pasakojimo tradiciją, propaguoti Šiaurės šalių literatūrą ir prisidėti prie skaitymo skatinimo. 1995 m. kilusi ambicinga idėja tapo tradiciniu renginiu kasmet sulaukiančiu vis daugiau įvairaus amžiaus žmonių susidomėjimo ne tik Skandinavijos šalyse, bet ir Lietuvoje. Draugystės biblioteka dalyvavo tarptautiniame skaitymo skatinimo projekte su daugiau nei dvejais tūkstančių bibliotekų ir mokyklų iš Šiaurės ir Baltijos valstybių.

Vaikams ir jaunimui skirtuose garsiniuose skaitymuose „Auštant“ dalyvavo Marijampolės vaikų lopšelio-darželio „Rūta“ priešmokyklinės grupės „Pelėdžiukai“ ugdytiniai ir mokytojos. Draugystės bibliotekos darbuotojos sukūrė jaukią atmosferą, tad mažieji dalyviai galėjo pasinerti į šventišką Šiaurės šalių atmosferą, apsupti žiburių šviesos klausytis pasakojimo. 2023 metų skaitymų tema — Kalėdos šiaurėje. Kaip teigia akcijos organizatoriai: „Dauguma žmonių, išgirdę žodį „Kalėdos“, prisimena laukimo jausmą. Šilumą ir bendrystę. Vienatvę, liūdesį ir atskirtį. Kalėdų senelį, tradicinius patiekalus ir dovanas. Žodis „Jul“ (Kalėdos) skandinavų kalbose kilęs iš norvegiško „jól“ – taip buvo vadinama didžioji Šiaurės šalių viduržiemio šventė, skirta žiemos saulėgrįžai pažymėti.“

Šiais metais buvo pasirinkta ištrauka iš vaikų literatūros klasikės Astrid Lindgren knygos „Naujos Emilio išdaigos“, kurioje veiksmas sukasi apie pagrindinio veikėjo Emilio šeimą ir draugus. Ruošiantis Kalėdoms svarbu draugystė, vienas kito  supratimas, sąžiningumas ir atsakomybė.

Marijampolės vaikų lopšelio-darželio „Rūta“ priešmokyklinių grupių „Pelėdžiukai“ ir „Smalsiai“ ugdytiniai parengė piešinių parodą „Kalėdos Šiaurėje“, skirtą paminėti Šiaurės šalių literatūros savaitę. Mažieji nuotaikinguose piešiniuose pasidalino savo Kalėdinio laukimo akimirkomis ir gražiausios žiemos šventės simboliais.

Šiaurės šalių literatūros savaitės renginiai buvo įgyvendinami ir skaitmeninėje erdvėje. Lapkričio 13-20 d. socialiniame tinkle Facebook vyko knygos konkursas. Vartotojai buvo kviečiami dalyvauti konkurse, prisimenant pamėgtą šiaurietišką literatūrą ir laimėti skandinavų autoriaus Jorn Lier Horst knygą „Katarinos kodas“. Atsakymuose dominavo rašytojų H. Wassmo ir J. Nesbo kūriniai. Konkursą burtų keliu laimėjo Draugystės bibliotekos skaitytoja Virginija Blažauskienė.

Lapkričio 23 d. skaitytojų klubo „Obuolys nuo obels“ metu nariai dalyvavo šiaurietiškos literatūros skaitymuose balsu „Sutemos“. Skaityta ištrauka iš Ingvild H. Rishøi knygos „Stargeitas: Kalėdų Pasaka“. Apdovanojimų pelniusi autorė Ingvild H. Rishøi knygoje vaiko lūpomis perpasakoja kalėdinę istoriją apie viltį, išdavystę, svajones ir kelia skaitytojui klausimą – kokia yra tikroji Kalėdų dvasia?“

Parengė: Monika Pileckaitė

Nuotraukų autoriai: Lina Taleišienė, Jurgita Kumpienė, Monika Pileckaitė

Nuotraukų galerija:
Dalintis:
Share on facebook
Share on twitter
Share on email