Dalia Sudeikienė
Igliaukos biblioteka
2024 kovo 21 d.

Kaip parodyti savo meilę Žemei? Kaip kiekvienas galime prisidėti prie savo planetos išsaugojimo ir švarinimo? Kaip tinkamai naudotis Žemės ištekliais, jai nedarant žalos? Tokius ir daug kitų aplinkos saugojimo ir gerinimo klausimų kėlė, bei atsakymų į juos ieškojo Igliaukos vaiko dienos centro auklėtiniai su socialine pedagoge Joana Baltušnikiene bei socialinės darbuotojos padėjėja Lina Diliene. Vaikai, kovo 20 d. dalyvavo edukacinėje veikloje „Žemė myli mus kiekvieną – atsilygink tuo pačiu“.

Kaip žinoma, kiekvienais metais kovo 20 d. minima Pasaulinė Žemės diena, astronominis pavasaris. Šiomis dienomis ateina pavasario lygiadienis – dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas visuose Žemės rutulio kampeliuose. Tai diena, kai kalbama apie mūsų planetos išsaugojimą, apie atsakingą vartojimą, raginama galvoti apie palikimą ateities kartoms. Edukacijos „Žemė myli mus kiekvieną – atsilygink tuo pačiu“ metu, vaikai subūrę komandas atliko įvairias užduotis. Atlikti užduotis buvo išrinkti trijų komandų kapitonai, kurie pristatydavo užduotis, kurios „slėpėsi“ spalvotuose vokuose. Vokai skatino vaikų smalsumą ir domėjimąsi, o kas gi tame voke?

Kas tas laikas?

Kaip išmokyti vaiką planuoti laiką ir viską spėti laiku? Tikrai pastebėjote, kad spartus gyvenimo ritmas įtraukė ne tik mus, suaugusiuosius, bet ir vaikus. Ar pastebėjote, kad jau ir  vaikai sako „neturiu laiko..”, „nespėju…”? Vaikai geriausiai supranta laiką per kasdieninį dienos ritmą.

Žaismingos praktinės edukacinės programos metu vaikai ir paaugliai sužinojo: kas yra laiko valdymas ir kodėl tai svarbu, kaip suformuluoti savo tikslus ir nuspręsti, kas yra svarbiausia. Ir svarbiausia visada vadovautis pelėdos Ukės Pūkės patarimais (skaitėme Zana Zusta knygą „Ūkė Pūkė grįžta namo“): kodėl reikia skirti dėmesį laiko ir veiklos planavimui, kodėl verta išnaudoti laiką mokymuisi mokykloje, kaip viską spėti ir nepamiršti namų darbų, įsipareigojimų namuose, kaip įvesti ir išlaikyti tvarką savo kambaryje, tarp savo daiktų ir kodėl tai svarbu laiko valdymui, kaip nustoti tingėti ir imtis darbo.

Praktinio „Tiksi tiksi laikrodukas“ užsiėmimo metu komandos gamino laikrodžius – dekoracijas. Darbui naudojome antrines žaliavas (laikraščius, žurnalus, kartono dėžes ir kt.).Veikla skatino tausojimą, kūrybiškumą. Pasikartojome turimas žinias apie laiko persukimą – visuotinis laikrodžių persukimas pirmyn arba atgal, šalyje siekiant įvesti vasaros arba žiemos laiką: Lietuvoje vasaros laikas įvedamas paskutinį kovo mėnesio sekmadienį, 3 valandą ryto laikrodžio rodykles persukant valandą į priekį, o žiemos – paskutinį spalio sekmadienį, 4 val. ryto persukant rodykles valanda atgal.

Kūrybinio proceso metu, kartu su socialinio darbo specialistėmis dalijomės mintimis, kaip galima prisidėti prie aplinkos švarinimo, atsakingo vartojimo. Tuo pačiu buvo puiki proga pabendrauti neformalioje aplinkoje, užsiimant kūrybiškumą  skatinančia veikla, parodant, koks malonus ir gerų emocijų teikiantis gali būti bendravimas ir bendras darbas.

Edukacija  buvo organizuojama Žemės dienos proga, todėl užduotys, parinkti klausimai ir žaidimai atspindėjo šią tematiką. Spalvotuose  vokuose slypėjo užduotys komandoms:  mėlyname voke – klausimai apie gyvąją ir negyvąją gamtą: kas gyvena žemėje? Kokios formos yra žemė? Kam reikalingas vanduo? Ar yra žemėje gyvybė? Ko žemėje daugiau: vandens ar sausumos? Oranžiniame voke mįslės.  Žaliame voke – užbaik sakinį…. Gyvoji gamta, tai… Negyvoji gamta, tai… Raudoname voke – išrūšiuok išmėtytas šiukšles. Geltoname voke – atsakyk greitai (Blic turnyras). Kokie žvėrys miega žiemą? Kas su savimi visada nešiojasi namelį? Be ko negali augti augalai? Kokie naminiai gyvūnai turi ragus ir kanopas? Kokios spalvos lapai rudenį? ir kt.

Aptarėme: Kodėl mes – žmonės turime gerbti ir saugoti gamtą ir visą gyvastį joje. Iš gamtinių medžiagų pagaminome žemės maketą, kurį papuošėme pirmaisiais pavasario pranašais „kačiukais“.

Šauniai pavyko komandų varžytuvės“Daugiau žinių – mažiau atliek“. Šiukšlių rūšiavimas tapo kasdienybe

nes vaikai to mokomi kasdien, tai atliekant šią užduotį liko tik pasikartoti tai, ką buvo išmokę.

Bendra užduotį atlikome kartu – kūrėme šūkį mūsų planetai. Gražiausiu išrinktas šūkis – „Medžiai žaliuos, Pasaulis dainuos“.

Sveikindami visus šios gražios dienos proga, kartu norime priminti, jog pavasario lygiadienis – Pasaulinė Žemės diena mus ragina ir įpareigoja konkrečiais darbais prisidėti prie gamtinės aplinkos puoselėjimo ir saugojimo. Tą galime atlikti kiekvienas savo kieme, namų aplinkoje, darbo vietoje. 

Susitikimą  užbaigėme išmintimi iš Zana Zuste knygos „Pelėda Ūkė Pūkė“: „Vilties yra visada, viskas privalo baigtis gerai“ – ir tik viskas priklauso nuo mūsų pastangų ir noro.

Dalia Sudeikienė

Igliaukos padalinio bibliotekininkė

Nuotraukų galerija:
Dalintis:
Share on facebook
Share on twitter
Share on email