Raminta Liubelionienė
Vedėja
2024 gegužės 17 d.

Pastaraisiais metais paauglių literatūrai pasaulyje skiriamas vis didesnis dėmesys. Dinamišku ir lengvai skaitomu stiliumi parašytomis knygomis siekiama sudominti jaunąjį skaitytoją, skatinti jo vaizduotę ir kritinį mąstymą.  Rašydami paaugliams autoriai atsižvelgia į jaunam žmogui svarbias ir aktualias temas, tokias kaip savęs atradimas, asmenybės formavimasis, santykiai su bendraamžiais ir šeimos nariais, pirmoji meilė, tapatybės paieškos, iššūkiai, susiję su perėjimu iš vaikystės į suaugusiųjų pasaulį. Pasaulyje gerai žinomi rašytojai tokie kaip J.K. Rowling, John Green ir Suzanne Collins pelnė didelį populiarumą tarp paauglių dėl gebėjimo kurti įtraukiančius pasakojimus, kurie atspindi jauno žmogaus patirtis ir iššūkius.

Paauglių literatūra populiarėja ir Lietuvoje, vis daugiau rašytojų savo istorijomis nori prisibelsti būtent į jaunuolių širdis.  Lietuvių autorių kūriniuose dažnai atsispindi šalies istorija, tapatybės paieškos, tradicijos ir vertybės, kurios padeda jauniesiems skaitytojams geriau suprasti savo šaknis ir vietą pasaulyje. Be to, lietuvių paauglių literatūra neretai gilinasi į socialinius iššūkius, tokius kaip patyčios, emigracija, šeimos problemos ir aplinkosauga, kas leidžia skaitytojams geriau suvokti ir apmąstyti aplink juos vykstančius procesus.

Pavasarį Vaikų ir jaunimo edukacijos centre skyrėme paauglių literatūrai. O kas gali geriau pristatyti tokią literatūrą jei ne patys autoriai? Džiaugiamės bibliotekoje sulaukę net trijų autorių, rašančių jaunam žmogui.

Nacionalinės Bibliotekų savaitės metu Vaikų ir jaunimo edukacijos centre svečiavosi mūsų kraštietė rašytoja Raimonda Razbadauskienė, kuri, į susitikimą susirinkusiems jauniesiems skaitytojams, pristatė savo antrąją knygą „Kitas ežero krantas”. Jautri, šilta ir įkvepianti istorija apie dviejų jaunuolių draugystę, svajonių išsipildymą, tvirtą ryšį su artimaisiais bei gamta privertė susitikimo dalyvius pamąstyti, kaip jie priima žmones kitokius nei jie, kokiomis vertybėmis vadovaujasi.

Džiaugiamės, kad ir patys paaugliai rašo savo bendraamžiams. Jaukią gegužės popietę bibliotekoje savo jau trečiąją knygą „Mirtinės keliu” pristatė marijampolietė gimnazistė Saulė Kraptavičiūtė. Draugų ir artimųjų apsuptyje jaunoji rašytoja kalbėjo apie knygos atsiradimą, meilę knygoms ir fantastikos žanrui.

Nors didžioji dauguma knygų paaugliams yra grožinė literatūra, tačiau labai svarbu populiarinti ir pažintinę bei mokslinę literatūrą. Būtent apie tokių knygų sklaidą jaunuolių tarpe kalbėjomės su knygos „Akimirka apsispręsti. Lietuvos žydų gelbėtojų istorijos” kūrėjais – rašytoju dr. Zigmu Vitkumi ir jos iliustratoriumi Mindaugu Lukošaičiu. Svečiai jaunuoliams paprastai ir aiškiai papasakojo Holokausto istorija alsuojančios knygos herojų – žydų gelbėtojų – išgyvenimus bei pasidalino savo patirtimis rašant ir kuriant tokio pobūdžio knygas.

Džiugina tai, kad mūsų bibliotekoje paaugliai vis dažniau renkasi Lietuvių autorių knygas, o dar smagiau, kad skaitančių paauglių daugėja. Jaunųjų marijampoliečių tarpe populiariausi autoriai – Daina Opolskaitė, Jurga Vilė, Ilona Ežerinytė, Eglė Ramoškaitė. Šių autorių knygos neužsibūna lentynose.

Vaikų ir jaunimo edukacijos centre gausu knygų paaugliams, todėl kviečiame visus užsukti  ir atrasti paauglių literatūrą, kuri gali būti puikus būdas jaunam žmogui geriau pažinti save, o suaugusiems geriau suprasti jauną žmogų ir rasti bendrą dialogą tarp skirtingų kartų.

Daugiau susitikimų akimirkų

Iki susitikimo bibliotekoje!

Kategorijos:
Dalintis:
Share on facebook
Share on twitter
Share on email