Asta Urkienė
Gudelių biblioteka
2024 liepos 2 d.

Lietuviai puoselėja papročius ir tradicijas. Vilniuje ir Kaune skamba Dainų šventė, o Gudeliuose moterys riša šiaudinius sodus.

Šiaudų sodai – viena iš seniausių tradicinio meno šakų. Tai ne tik Lietuvos tautodailės paveldas, bet ir labai svarbi Baltų kultūros dalis, atspindinti senąją pasaulėžiūrą bei tradicijas. Matant surištus šiaudų sodus, negali nesižavėti šio meno kūrinio grožiu. Staiga šauna mintis, kad tokį grožį sukurti duota ne kiekvienam, o dar kai internete paskaitai, kad Šiaudinių sodų rišimo tradicija įtraukta į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo sąrašą – pačiam tai padaryti atrodo „misija neįmanoma“. Tad, kai atsirado galimybė surengti edukaciją, Gudelių bibliotekos lankytojos vieningai nutarė, kad norėtų susipažinti su Šiaudinių sodų rišimo technologija ir pabandyti pačioms pasigaminti šią išskirtinę namų dekoraciją. Tradicinis šiaudinis sodas – tai tarsi sumažintas „pasaulio modelis“, nuo seno naudojamas lietuvių liaudies papročiuose. Sodas buvo rišamas vestuvėms, krikštynoms, minint kalendorines šventes. Jis kabinamas virš stalo, kartu su stalu sudarydamas sakralinę erdvę. Palubėje kabantis sodas siejasi su dangaus sodu – rojumi arba dausomis.

Birželio 29-osios popietę Gudelių kaimo gyventojai kartu su edukatore Daiva Trunciene pabandė prisiliesti prie tokio dangaus sodo rišimo. Daiva – netolima Gudėlių kaimynė – Sasnavos bendruomenės pirmininkė, Sasnavos Zuikių muziejaus įkūrėja, pedagogė ir įvairių edukacijų vedėja. Turint tokią mokytoją visoms pavyko perprasti sudėtiną schemą ir pasigaminti po mini šiaudinį sodą. D. Truncienė pasakojo, kokias medžiagas naudoti, kada jas rinkti, kaip apdoroti, pademonstravo, kad ir iš antrinių medžiagų (senų žurnalų) galima pasigaminti įvairių dekoracijų. Atrodytų, daugiau nei dvi valandas trukusi edukacija prabėgo tarsi akimirksniu. Visada gera išmokti ką nors naujo, išbandyti savo jėgas: pavyks ar ne…

Dėkojame edukatorei Daivai Truncienei už nuostabią edukaciją, nuoširdų bendravimą ir, žinoma, už Zuikio lauktuves.

Asta Urkienė

Gudelių padalinio bibliotekininkė

Nuotraukų galerija:
Dalintis:
Share on facebook
Share on twitter
Share on email