Praeitis. Ateitis.

„Praeitis. Dabartis. Ateitis.“ – tai virtuali paroda, apjungusi parodų ciklą, skirtą Marijampolės miestui. Miestui užfiksuotam juodai baltoje, laiko nuauksintoje fotografijoje, miestui, jau prarastam ir nepažystamam, miestui, visiems mums brangiam, atgimusiam po daugybės netekčių ir praradimų.

2012 m. birželį, minint Magdeburgo teisės Marijampolės miestui suteikimo 220-ies metų sukaktį, parengta pirmoji parodos dalis. Fotografijose atvaizduota miesto praeitis ir dabartis, preciziškai sulyginti senųjų miesto fotografų darbai su ryškiais ir spalvingais nūdienos vaizdais, o ateitis atvaizduota vaikų piešiniuose. 2013 m. Bibliotekų savaitės metu visuomenei pristatyta antroji parodos dalis. Sulaukėme didžiulio susidomėjimo, parodos buvo lankomos pavienių žmonių ir grupių. Galimybė lyginti senuosius ir dabartinio miesto vaizdus ilgam prie fotografijų prikaustydavo tiek seną, tiek jauną, paskatindavo diskusijas bei išsamius aptarinėjimus. Pasibaigus parodų eksponavimo laikui, buvome raginami rengti naujas parodas ta pačia tematika…

Praeitis. Dabartis. AteitisTodėl nusprendėme šias parodas perkelti į virtualią erdvę, apjungę bendru pavadinimu „Praeitis. Dabartis. Ateitis.“ Parodos pirmoje ir antroje dalyje surasite 2012-2013 m. eksponuotas fotografijas. Trečiojoje dalyje sudėjome fotografijas „netilpusias“ į parodas. Būtent šioje dalyje sudėjome daug unikalių, niekur nepublikuotų fotografijų iš J. Sajausko, A. Cėplos kolekcijų, nemažai įdomios istorinės medžiagos pasklidusios virtualioje erdvėje (socialiniuose tinkluose, forumuose). Kitose parodos dalyse pasidalinsime parodų atidarymo akimirkomis ir publikacijomis apie parodas spaudoje. Virtualioje erdvėje lankytojai nepraras galimybės lyginti senųjų Marijampolės fotografų L. Anšero, W. Homano, M. Buhalterio, J. Skrinskos, Z. Tezbos, J. Vindsbergo S. Rūkšio, J. Fridbergo su jauno fotografo Vaido Baranausko ir jau patyrusio meistro Romo Linionio darbais.

Linkime daug malonių akimirkų gėrintis Marijampolės miesto vaizdais, juodai baltais ir spalvotais, senais ir naujais. Ši paroda lyg laiko mašina nukels jus praeitin ir vėl sugrąžins atgal…

Parodą parengė Loreta Skinkienė, Vaidas Baranauskas
Tekstą redagavo Aldona Murauskienė
Publikavo Vaidas Baranauskas (senąjame tinklalapyje)
Publikavo Povilas Mikulionis (naująjame tinklalapyje)

Praeitis. Dabartis. Ateitis

Parodoje - besikeičiantis Marijampolės veidas

Aurelija Baniulaitienė, Viešųjų ryšių tarnybos vedėja

Gegužės 23 d. Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje buvo atidaryta Marijampolės miesto architektūros paroda „Praeitis, dabartis, ateitis“, skirta paminėti Magdeburgo teisės miestui suteikimo 220-ąją sukaktį. Kaip keitėsi septinto pagal dydį šalies miesto veidas, galima išvysti fotografijose. Jose ir senieji miesto objektai (kai kurių jau nebėra), ir dabarties vaizdai. Greta žinomų miesto fotografų Romo Linionio, Vaido Baranausko darbų eksponuojamos senosios Marijampolės fotografijos iš Stanislovo Sajausko, Antano Cėplos kolekcijų ir Marijampolės vaiko tėviškės namų (mokytoja Jurgita Rutkauskienė) bei dailininkės Jolitos Bičkienės ugdytinių piešiniai. Tokiu būdu parodoje kviečiama pajausti erdvės ir laiko kaitą, pamatyti miesto viziją vaikų akimis. Bibliotekoje įkurto Multicentro lankytojai, vadovaujami vadybininkės Ligitos Valiukienės, sukūrė didžiulį Marijampolės geležinkelio stoties pastato – miesto simbolio ir puošmenos – maketą.

Paroda siekiama lankytojus supažindinti su miesto ligšioliniu vystymusi ir pafantazuoti, koks jis gali tapti ateityje. Juk Marijampolė – vienas jauniausių šalies miestų, tačiau turintis gan skaudžią istoriją. Miestas buvo ne tik stipriai sugriautas karo metais, bet ir praradęs istorinį vardą, neatpažįstamai pakeistas jo centras. Minint miesto savivaldos sukaktį, įdomu stebėti, kaip miestas keičiasi, kaip senieji pastatai įsilieja į naująją architektūrą. „Ir nors dabar Marijampolė labiau panaši į Antikos griuvėsius, vietos architektai pasišovę sukurti Briuseliui ar Paryžiui giminingą vaizdą“, – apie europinių projektų pagalba sparčiai pertvarkomą miestą sakė viena iš parodos organizatorių Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos direktorė Daiva Kirtiklienė.

Straipsnis iš www.marijampole.lt

Praeitis. Dabartis. Ateitis

Parodoje - Marijampolės praeitis, dabartis, ateitis

Loreta Juodzevičienė

Marijampolės P. Kriaučiūno viešosios bibliotekos galerijoje prieš miesto dienų šventę atidaryta fotografijų paroda „Praeitis. Dabartis. Ateitis“. Tai – antroji dalis. Pirmoji buvo demonstruojama lygiai prieš metus ir sulaukė didžiulio ne tik marijampoliečių, bet ir miesto svečių susidomėjimo. Parodą parengė šios bibliotekos Informacijos skyriaus vadovas 26 metų Vaidas Baranauskas.

„Ekspozicijoje – 40 fotografijų. Turiu dvigubai daugiau, tačiau pritrūko vietos“, – sakė  parodos autorius ir organizatorius V. Baranauskas, idėją įgyvendinęs per du mėnesius.

Prieš penkerius metus Marijampolėje apsigyvenęs Vaidas teigia, kad jaučiasi šiame mieste jau įleidęs šaknis, todėl natūraliai atsiranda noras sužinoti daugiau apie Sūduvos sostinės istoriją.

Parodos idėja, kai fotografijomis sugretinamas senosios ir toks pat dabartinės Marijampolės vaizdas, Vaidui kilo prieš dvejus metus vartant kaip tik tuo metu išleistą knygą apie miesto istoriją. „Pašiūrės ir suvargę žmonės“, – tokį įspūdį susidarė Vaidas apie senąją Marijampolę.

Pirmoji paroda sulaukė daugybės lankytojų, kurie pageidavo tęsinio. „Rinkausi vaizdus ne tokius, kokių norėjau, o kokias pavyko rasti senąsias fotografijas. Vienas niekaip nebūčiau atpažinęs kai kurių vietų – miestas stipriai pasikeitę. Man padėjo bibliotekos kraštotyrininkė Loreta Skinkienė bei fotografas Romas Linionis“, – pasakojo Vaidas.

Dabartinės Marijampolės vaizdus jis fiksavo lygiai iš to paties taško kaip ir anuomečiai fotografai, todėl teko ropštis į Šv. Vincento bažnyčios bokštą, įsiprašyti į vieno pastato balkoną. Problemų nekilo – vertingą idėją įgyvendinantis Vaidas visur buvo sutinkamas geranoriškai.

Parodos autorius dėkojo marijampoliečiams, kurie nelaiko užspaudę savo archyvuose senųjų fotografijų, o leidžia nuotraukų albumus.

Vaidas džiaugiasi, jog mokydamasis Marijampolės kolegijoje verslo informacinių sistemų specialybės buvo priverstas susidomėti fotografavimu: „Mokiausi kompiuterinės grafikos, todėl prireikė fotoaprato“.

Idėjų ir entuziazmo nestokojantis Vaidas pažadėjo kitais metais surengti parodą, kurioje atsispindės vien Marijampolės ateitis.

Straipsnis iš kultura.lrytas.lt

Parodose darbai

Parodų akimirkos

Dalintis:
Share on facebook
Share on twitter
Share on google